کتاب «آیات الاحکام» براساس «کنز العرفان فی فقه القرآن» اثر شیخ جمال‌الدین مقداد بن عبدالله سیوری منتشر شد

 | تاریخ ارسال: 1396/11/24 | 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ این کتاب براساس «کنز العرفان فی فقه القرآن» اثر شیخ جمال‌الدین مقداد بن عبدالله سیوری (وفات 826 ه) و با الگوگیری از روش تفسیر «مجمع‌البیان» به نگارش درآمده است.  
 
آیات الاحکام، یعنی آن بخش از آیات قرآن کریم که بیانگر احکام عملی اسلام از طهارت تا دیات بوده و در علم فقه به‌طور مبسوط درباره آن‌ها بحث می‌شود.
 
در کتاب حاضر، پس از ذکر آیه و ترجمه و معنای بعضی از لغات و واژه‌ها، اگر شأن نزول خاصی درباره آن وجود داشته باشد، ذکر شده و سپس به نکات ادبی و ترکیبی آیه به‌صورت تجزیه و ترکیب به‌طور اختصار پرداخته شده است. در ادامه نیز، تفسیر مختصر و نظرات و آراء مفسران و در انتهای آیه احکامی که در آن وجود دارد، مورد بحث قرار گرفته است.
 
«اعراب القرآن» درویش و «الجدول» و «کشاف» زمخشری و «مجمع البیان» منابع مورد استفاده در بخش نکات ادبی است. در قسمت ترجمه از «تفسیر نمونه» و در بیان لغات از «مفردات راغب»، «مجمع البحرین»، «نثر طوبی»، «اقرب الموارد»، «المنجد»، «المیزان» و «آیات الاحکام» (شانه‌چی) استفاده شده است.
 
«آیات طهارت»، «آیات نماز»، «آیات روزه»، «آیات زکات، خمس و انفال»، «آیات حج»، «آیات جهاد، امر به معروف و نهی از منکر»، ‌«آیات مکاسب و بیع»، «آیات دین و توابع آن»، «آیات عقود اسلامی»، «آیات نکاح و طلاق»، «آیات خوردنی‌ها و ذبح و شکار»، «آیات وصیت و میراث»، «آیات قضا و شهادت» و «آیات حدود، قصاص و دیات» فصل‌های چهارده‌گانه کتاب را شامل می‌شوند.
 
نخستین چاپ کتاب «تفسیر روان بر آیات الاحکام» در 868 صفحه قطع وزیری با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 60 هزار تومان از سوی انتشارات «دلیل ما» راهی بازار نشر شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ قدرت‌الله مشایخی،‌ در سال 1319 شمسی در روستای وانشان از توابع خوانسار و گلپایگان دیده به جهان گشود و پس از سال‌ها کسب علم و معرفت، فروردین‌ماه 1393 در سن 74 سالگی چشم از جهان فروبست.
 
«حقوق از دیدگاه امام سجاد (ع)»، «امام صادق (ع)، چالش‌ها و راهکارهای عصر»، «شیوه نخبگی از منظر قرآن و حدیث»، «موانع نخبگی از منظر قرآن و حدیث»، «کارگزاران حکومت اسلامی از دیدگاه امام علی (ع)»، «حسبه یا نظارت بر سلامت اجرای قانون»، «خانواده از دیدگاه فقه و حقوق»، «قاعده‌های فقهی»، «تفسیر یازده سوره از قرآن کریم» از دیگر آثار تالیفی وی هستند.
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 2786 بار   |   دفعات چاپ: 217 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه نقد کتاب قرآن و علوم دینی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Holy Quran & Religious science Book Review

Designed & Developed by : Yektaweb